Як створити Первинну профспілкову організацію
працівників Збройних Сил України
Громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об’єднують громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів. Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо членства у професійних спілках встановлюються виключно Конституцією і Законами України (ст. 36 Конституції України).
Відповідно до ст.6 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” “Громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення, без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами”.
Первинна профспілкова організація може бути створена в військовій частині, установі, організації, на підприємстві, в навчальному закладі та за наявності не менше 3-х працівників, які бажають утворити профспілкову організацію та написали заяви на ім’я голови установчих зборів про вступ до профспілки і до бухгалтерії – про перерахування членських профспілкових внесків (1% заробітної плати) на рахунок профспілкової організації.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про громадські об’єднання” утворення громадського об’єднання (до якого належить і первинна організація профспілки) здійснюється на установчих зборах його засновників (членів профспілкової організації) та оформлюється протоколом.
Процес створення профспілкової організації складається з певних кроків, які зазначаються в протоколі загальних зборів членів профспілки (засновників профорганізації).
Ініціатори створення профорганізації повинні зібрати збори працівників, які написали заяви про вступ до профспілкової організації, з порядком денним:
-
Про створення первинної профспілкової організації.
-
Про розгляд заяв працівників про вступ до профспілкової організації.
-
Про обрання профспілкового комітету первинної профспілкової організації. (В організації з чисельністю членів профспілки менше 15 осіб на зборах обираються голова профспілкової організації, його заступник, скарбник та ревізор).
-
Про обрання голови профспілкового комітету первинної профспілкової організації.
-
Про обрання ревізійної комісії (ревізора) первинної профспілкової організації.
-
Про клопотання щодо входження для профспілкового обслуговування до складу регіональної організації профспілки працівників Збройних Сил України.
Про прийняте рішення щодо входження первинної організації до відповідної профспілки повідомляється вищий виборний орган (комітет об’єднаної або територіальної організації профспілки, а де її немає –Центральний комітет Профспілки).
Цей виборний орган в місячний термін розглядає заяву про прийняття первинної організації до складу профспілки та включає її до складу територіальної організації профспілки. Первинна організація отримує завірену копію рішення.
Первинна організація направляє повідомлення про своє утворення також роботодавцю із зазначенням персонального складу членів профспілки та начальнику фінансової частини (головному бухгалтеру) про перерахування встановленого відсотку (30%) щомісячних членських внесків профспілковій організації вищого рівня.
Більш детальну інформацію та методичну допомогу (зразки заяв, протоколу зборів листів тощо) ви можете отримати, звернувшись до Центрального комітету Профспілки, до голів регіональних організацій Профспілки або самостійно знайти потрібну інформацію в Інтернеті.