Через зміни в законодавстві в освітній спільноті виникла нова хвиля питань про сумісництво та суміщення посад. Згадані зміни фактично порушили “традиції”, що склалися у сфері виконання педагогами роботи, передбаченої різними посадами (керівника, вчителя, соціального педагога тощо).
У новому юридичному розʼясненні докладно розповідаємо про зміни та відповідаємо на такі питання читачів:
чи можна оформити внутрішнє сумісництво для директора школи чи соціального педагога;
як оформити сумісництво, якщо вчитель працює одночасно у двох школах, не маючи повного навантаження;
чи можна влаштуватися за сумісництвом, якщо на основному місці роботи перебуваєш у декретній відпустці;
чи може заступник бути керівником методичної комісії.
Почнемо із загальних змін.
19 липня 2022 року текст статті 102–1 Кодексу законів про працю України виклали в новій редакції. Так, сумісництвом було визначено виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або в роботодавця – фізичної особи.
Працівники, які виконують роботу за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу. Повноваження Уряду визначати порядок роботи за сумісництвом були скасовані. Відповідно втратили чинність і інші нормативні акти, що регулювали умови роботи за сумісництвом, а саме
постанова Кабміну від 03.04.1993 № 245 “Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій”,
наказ Міністерства праці, Міністерства юстиції, Міністерства фінансів від 28.06.1993 № 43 “Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” (у тому числі затверджений ним Перелік робіт, що не є сумісництвом (далі – Перелік) відповідно до постанови Кабміну від 22.11.2022 № 1306 та розпорядження Кабміну від 22.11.2022 № 1047-р). Цей Перелік, зокрема, дозволяв без утримань із заробітної плати в робочий час додатково займатися педагогічною роботою з погодинною оплатою праці в обсязі не більше 240 годин на рік.
Натомість досі залишаються чинними
наказ Міністерства освіти й науки України від 15 квітня 1993 року № 102 “Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти” (далі – Інструкція № 102),
наказ Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557 “Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ”, що фактично продовжують урегульовувати питання сумісництва та суміщення.
За години педагогічної роботи, виконаної понад встановлену норму (а це 18 годин на тиждень для вчителів), проводиться додаткова оплата відповідно до отримуваної ставки заробітної плати в одинарному розмірі, а за суміщення професій (посад) встановлюється доплата в розмірі до 50 % посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної ставки). Керівникам закладів, установ освіти, їхнім заступникам, керівникам структурних підрозділів та заступникам доплата за суміщення не встановлюється.
Comentarios