Від наших читачів надходить чимало запитань щодо розміру та особливостей виплати у разі полону чи зникнення безвісти військовослужбовців.
АрміяInform розповідає, хто має право і за яких умов здійснюються виплати.
Як повідомили в Департаменті соціального забезпечення Міністерства оборони України, відповідно до частини шостої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за військовослужбовцями, захопленими в полон або безвісно відсутніми, зберігаються виплати за останнім місцем служби.
При цьому належне їм грошове забезпечення виплачується членам їх сімей до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими.
Безвісно відсутній військовослужбовець — це зниклий безвісти під час захисту Вітчизни військовослужбовець, щодо якого понад 15 днів відсутні відомості про місце його перебування, крім відомостей про самовільне залишення військової частини або місця служби.
Які виплати передбачені
Виплата грошового забезпечення членам сімей здійснюється за посадою, яку обіймав військовослужбовець, зокрема виплачується додаткова винагорода в розмірі 100 000 грн (на період дії воєнного стану).
Грошове забезпечення виплачується військовою частиною, в якій він перебував на забезпеченні.
Згідно з наказом Міністерства оборони № 260 грошове забезпечення військовослужбовців складається зі щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення. Є ще одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Основні види грошового забезпечення передбачають:
посадовий оклад;
оклад за військовим званням;
надбавки за вислугу років.
Щомісячні додаткові види грошового забезпечення:
підвищення посадового окладу;
надбавки (за особливості проходження служби, службу в ССО, кваліфікацію, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, безперервний стаж на шифрувальній роботі, роботу в умовах режимних обмежень, почесні та спортивні звання);
доплати (за науковий ступінь та вчене звання);
винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов’язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту;
винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду);
премії.
Крім цього, є одноразові додаткові види грошового забезпечення:
винагороди (морська, за стрибки з парашутом, водолазні роботи, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, бойове чергування). Також сюди входять так звані бойові виплати на період воєнного стану.
грошові допомоги (на оздоровлення, вирішення соціально побутових питань або при укладанні першого контракту).
Хто має право на виплати
Грошове забезпечення виплачується членам родини військовослужбовців, а саме:
першочергово дружині (чоловіку);
якщо її (його) немає, — повнолітнім дітям, які проживали разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства — незалежно від їх віку);
особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі та не мають дітей.
У разі відсутності таких осіб — спадкоємцям за їх зверненням на підставі наказу командира військової частини про виплату.
Грошове забезпечення зазначеним особам виплачується, якщо звернення за одержанням надійшло до закінчення трьох років із дня смерті (загибелі) військовослужбовця або з дня набрання законної сили рішенням суду про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім, оголошення померлим.
Як оформити
Для нарахування виплат необхідно звернутися із заявою до командира військової частини, надавши копії наступних документів:
сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї;
довідки про реєстрацію місця проживання (якщо ця інформація відсутня в паспорті);
свідоцтва про шлюб та свідоцтва про народження дітей;
індивідуального податкового номера.
Командир військової частини протягом 15 днів розглядає подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляє заявнику в письмовій формі.
Рішення про відмову у виплаті грошового забезпечення можна оскаржити в судовому порядку.
Які є нюанси
Виплата грошового забезпечення припиняється:
з дня з’ясування в установленому законодавством порядку обставин щодо добровільної здачі військовослужбовця в полон;
самовільного залишення військової частини, місця служби або дезертирування, про що оголошується відповідним наказом по військовій частині та інформується про це заявник.
Важливо. Раніше виплачене грошове забезпечення членам сімей таких військовослужбовців з них не утримується.
Comments