top of page

Медогляд працівників 2023


Ви громадянин, підприємець, дотримуєтесь правил ведення бізнесу, розумієте, що навіть у період воєнного стану важливо турбуватись про здоров’я підлеглих, членів вашого трудового колективу. Про те, які документи треба оформлювати під час проведення медичного огляду працівників, без чого не обійтися, у чому особливості медогляду під час війни розповімо у цій статті.


Медичний огляд працівників: поняття Медичний огляд працівників – обов'язкова процедура перед співбесідою та прийняттям на вакансію.

Супроводжується процедура здачею аналізів, консультаціями профільних лікарів державних (комерційних) медичних установ та оформленням санітарної книжки. Планується і проводиться медогляд для встановлення різноманітних професійних, хронічних та інфекційних захворювань (туберкульоз, ВІЛ, пневмонія та ін.). У рамках медкомісії проводяться такі заходи: Огляд лікаря-терапевта, інших фахівців (невролога, отоларинголога, офтальмолога, хірурга, нарколога, психіатра, дерматовенеролога, гінеколога (для жінок) та уролога (для чоловіків)). Лабораторні дослідження (загальний аналіз крові та сечі, кал на яйця глистів та найпростіших, кров на цукор тощо). Додатково: флюорографія, ЕКГ, копрограма. За результатами визначається стан здоров’я, група інвалідності, якщо сталась непередбачувана ситуація на виробництві та людина проходить позаплановий огляд, даються рекомендації щодо способу життя, харчування, режиму праці та відпочинку. На кожного пацієнта заводиться особиста медична книжка. У ній відображаються результати аналізів, дані про щеплення тощо. Крім того, медкнижка - документ, який підтверджує здатність людини до праці.

Види медичних оглядів Медогляд працівників – обов'язкова процедура. Її приходить людина перед працевлаштуванням, позапланово після подання заяви роботодавцю. Він дозволяє запобігти низці захворювань, які можуть загрожувати здоров'ю та життю претендентів на посаду.


Чинним законодавством у сфері охорони здоров'я та трудового права відокремлюють наступні види медоглядів:

- Попередні, проводяться при прийнятті на роботу - огляд проводиться для визначення стану організму людини, щоб запобігти ускладненням у майбутньому, виявлення професійних захворювань, чи може у майбутньому особа працювати на підприємстві з небезпечними та шкідливими факторами. Вони проводяться при прийомі, до співбесіди, при переводі на іншу посаду. На підставі результатів обстеження лікарів визначається придатність кандидатів на посаду, оформляється висновок про допуск на робоче місце. Попередні медогляди мають проводитись коштом коштів власників бізнесу. У разі відсутності у медичної установи ліцензії на проведення попередніх обстежень. За результатами попереднього огляду медична установа видає висновок в електронному, паперовому форматі;


- Періодичні, протягом року, кварталу, півріччя - Їх мета – своєчасне виявлення ознак погіршення стану організму співробітника, ранніх профзахворювань та розробка відповідних оздоровчих заходів;

-Позачергові медогляди, ініціативу проявляє роботодавець чи працівник-пишеться заява, скарга про погіршення стану здоров'я, яке пов'язане з умовами на заводі, фабриці, або він не виконує трудові обов'язки за листком непрацездатності;


-Щорічні, обов'язкові для осіб віком до 21 року -такий медичний огляд обов'язковий для дітей дошкільного та шкільного віку та молоді до 21 року та регламентується ст. 169 Кодексу України про працю (далі КЗпП).


Огляди проводять медпрацівники, які мають право на проведення медичної діяльності та сертифікат спеціаліста відповідної спеціальності. Деталі, особливості та ключові моменти прописані в ст. 159 КЗпП.


Медогляди під час війни: хто їх проходить

4 лютого 2022 року на території України почав діяти режим воєнного положення. Відтоді не всі медичні установи можуть створити умови та організувати проходження медогляду. В державі на сьогодні відсутня нормативно-правова база. Вона регулює повною мірою проходження підлеглими обстежень. Фахівці Держпраці працюють над питанням визначення категорій робітників які зобов'язані проходити профілактичні медичні огляди (планові, позапланові).


Необхідно знати, що якщо на заводі, фабриці шкідливі, небезпечні умови, то всі працівники на такій роботі повинні проходити профілактичні медичні огляди!


Хто має проходити періодичний медогляд на підприємстві та як часто? До того як почати працювати на виробництві обов'язковий попередній медичний огляд повинні проходити кандидати на різні посади на підприємствах харчової промисловості, торгівлі, співробітники лікувально-профілактичних, навчально-виховних закладів, об'єктів комунального, побутового обслуговування населення, враховуються шкідливі та небезпечні виробництва. Обов'язково повинні бути попередні результати аналізів, щоб лікар міг поставити точний діагноз чи поставити відмітку, вказавши "особа повністю здоровий та здатний розпочати виконання своїх обов’язків".

Попередні медичні огляди здійснюються при прийомі на обрану посаду, надалі не рідше одного разу на рік. Періодичні огляди здійснюються за потреби, але не рідше ніж один раз на два роки.

На підприємствах зі спеціальними умовами праці (переробних, фармацевтичних та ін.) оглядам приділяється особлива увага. При цьому власник бізнесу зобов'язаний стежити, щоб усі підлеглі не порушували встановлений термін.


Відсторонення від виконання обов'язків – це тимчасовий захід, який застосовують у випадках, коли робітник не здатний виконувати обов'язки за станом здоров'я.


Гарантії, права, обов’язки працівників та роботодавців при проходженні медичного огляду

Хто оплачує медогляд працівників? Оплачує плановий та позаплановий огляд роботодавець, а згідно ст. 123 КЗпП за підлеглим зберігається середній заробіток за місцем роботи. Причому ініціативу у деяких випадках проявляє працівник, особливо, коли після виконання обов’язків у нього погіршується самопочуття. Проходить все по графіку, який складається та погоджується керівництвом підприємства та медичним закладом заздалегідь. У ньому вказуються строки проведення медичних оглядів, лабораторних обстежень функціональних досліджень. При необхідності залучаються кваліфіковані спеціалісти. Якщо ініціативу проявляє підлеглий, то у цьому випадку він повинен звернутися до терапевта, сімейного лікаря, поліклініки за місцем проживання. Лікар призначить комплексне обстеження, аналізи, апаратну діагностику. В результаті буде виявлено хронічну хворобу. Це перешкоджає виконанню посадових дій, то підлеглому запропонують іншу роботу, відповідно самопочуттю, та відповідно до вмінь.



Яка відповідальність за непроходження медогляду працівником?


Відсутність довідки буде підставою для розторгнення трудового договору. Якщо працівник відмовиться від проходження обстеження, то власник підприємства має повне право звільнити через відсутність на робочому місці без поважних причин. За результатами буде виявлено відхилення.

Роботодавець повинен усунути його від обов'язків, а у разі потреби призначити лікування. Роботодавець також повинен повідомити про це службу зайнятості та органи охорони здоров'я. Власнику бізнесу слід пам'ятати, що відсутність довідок про проходження медоглядів є порушенням законодавства про працю. Відповідальність за порушення передбачено частиною першою статті 221 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Це означає, що перевірки інспектор праці оштрафує роботодавця за відсутність медоглядів у розмірі від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, за повторне таке правопорушення протягом року керівника підприємства буде дискваліфіковано на строк до трьох років.


Чи можна взагалі обійтися без медичного огляду?

Ні, не можна. Власник бізнесу формує списки працівників, що підлягають медичному огляду, у чотирьох примірниках і подає у Відділ з питань гігієни праці Держпраці, у медичну установу. Один примірник залишає на підприємстві, а останній документ подається до робочого органу виконавчої дирекції ФСС, укладається договір з медичним закладом та складається план-графік проходження лабораторних, функціональних та інших досліджень обстеження лікарями. Відповідно до ст. 153 Кодексу законів про працю України роботодавець зобов'язаний забезпечити недопущення працівників до виконання ними трудових обов'язків без проходження обов'язкових медичних оглядів, а також у разі протипоказань.


Особливості відсторонення від роботи інфікованих осіб

Бактеріоносії – особи, заразні для оточення, та для самих себе. До них відносяться, перш за все, хворі на бактеріальні інфекції, які є носіями. Це захворювання, що викликається певними мікроорганізмами, їх токсинами. При цьому у хворої людини з'являються неприємні відчуття в горлі, кашель, нежить, іноді підвищення температури тіла, біль голови, стомлюваність. У деяких випадках у хворих з'являється висипання на шкірі.


Якщо особа є бактеріоносієм, то вона не допускається до роботи, пов'язаної з обслуговуванням населення!


Є ризик поширення інфекційної хвороби? Працівника необхідно перевести на іншу роботу. Його відсторонюють та виплачують допомогу. У разі виявлення медичних протипоказань для здійснення окремих видів діяльності, пов'язаної з джерелом підвищеної небезпеки, співробітники, які мають ці протипоказання, не допускаються до роботи, прямують до центру профпатології. Залежно від характеру та ступеня розладу функцій організму, викликаного впливом шкідливих та (або) небезпечних виробничих факторів, та тяжкості виконуваних робіт працівникові буде встановлена інвалідність. Слід пам'ятати, що у працівника може виникнути інвалідність через на нього шкідливих виробничих чинників. Статись це може внаслідок професійного захворювання, яке настало по вині роботодавця.


Як відбувається розірвання ТД?

Розірвання трудового договору з працівником, який за фізичним станом не здатний виконувати ці обов’язки, можливий лише за згоди. Невигідним є такий варіант роботодавцю: якщо працівник не згоден на розірвання трудового договору, він може оскаржити це рішення в суді. А якщо суд визнає рішення про звільнення незаконним, то й відновити працівника на роботі, відшкодувавши йому всі заподіяні збитки. Тому підприємець зобов'язаний запропонувати працівникові іншу наявну вакантну посаду, яку міг би виконувати з урахуванням стану здоров'я. Якщо працівник не може виконувати роботу у своєму цеху за самопочуттям, то людину переводять на іншу дільницю, цех. Не завжди у компанії є додаткові вакансії, щоб перевести людину на посильну працю. У такому випадку на період непрацездатності працівнику надається матеріальна допомога. Далі - звільненням за згодою сторін.

Comments


©2025 Профспілка працівників Збройних Сил України

bottom of page