top of page

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Постановою президії

Центрального комітету професійної спілки

працівників Збройних Сил України

від  24.06.2019 року № 57/6

 

ІНСТРУКЦІЯ

про проведення звітів і виборів у професійній спілці

працівників Збройних Сил України

 

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Інструкцію розроблено у відповідності до Статуту професійної спілки працівників Збройних Сил України (далі – Профспілка).

У Профспілці встановлюються єдині строки проведення звітної і звітно-виборної кампаній, які є обов’язковими для всіх ланок Профспілки.

Рішення про проведення звітної та звітно-виборної кампаній у Профспілці, строки та етапи їх проведення приймається Президією Профспілки.

 

2. СТРОКИ ПОВНОВАЖЕНЬ ВИБОРНИХ ПРОФСПІЛКОВИХ ОРГАНІВ ТА ЇХ КЕРІВНИКІВ

2.1. У відповідності до Статуту Профспілки вибори профспілкових органів та їх керівників проводяться на профспілкових звітно-виборних зборах, конференціях, з’їзді з періодичністю:

профгрупоргів, голів та комітетів цехових профспілкових організацій, – 2–3 роки;

голів, їх заступників та президій комітетів первинних, об’єднаних, територіальних профспілкових організацій, голову, заступників голови Профспілки – 5 років;

2.2. Повноваження органів Профспілки та їх голів (заступників голів), обраних у період між звітно-виборними кампаніями, зберігаються до проведення чергової звітно-виборної кампанії у Профспілці;

Повноваження профспілкового органу закінчуються з обранням нового складу профспілкового органу. Повноваження новообраного профспілкового органу починаються з моменту його обрання.

2.3. Ревізійні комісії Профспілки всіх рівнів є самостійними профспілковими органами, які обираються одночасно з відповідними виборними органами на профспілкових зборах, конференціях, з’їзді або прямим делегуванням на такий самий строк, що й відповідний виборний профспілковий орган.

2.4. Члени Профспілки повідомляються про дату, порядок денний і місце проведення не пізніше ніж:

зборів профгруппи, цехової профспілкової організація – за 5 днів;

зборів (конференції) первинної профспілкової організації – за 10 днів;

конференції територіальної, об’єднаної профспілкової організації – за 1 місяць;

з’їзду Профспілки – за 3 місяці.

 

3. ПІДГОТОВКА ЗВІТНО-ВИБОРНИХ ЗБОРІВ, КОНФЕРЕНЦІЙ, З’ЇЗДІВ

 

3.1. Після прийняття рішення про проведення звітів і виборів у Профспілці в цілому профспілкові органи всіх рівнів на своїх засіданнях визначають конкретні терміни проведення звітно-виборних зборів або конференцій, які попередньо погоджуються із вищим за підпорядкуванням профспілковим органом.

3.2. Первинні профспілкові організації, профгрупи проводять загальні збори. В окремих випадках у первинних та цехових організаціях із значною кількістю членів Профспілки, а також тих, де за характером праці неможливо провести загальні збори, звіти і вибори можуть проводитися на профспілкових конференціях.

3.3. У військових частинах, в установах і їх структурних підрозділах, на підприємствах із змінним режимом роботи, або в умовах значної територіальної роз’єднаності, звіти і вибори можуть проводитись у змінах, при цьому порядок їх проведення та підведення підсумків звітів і виборів визначається профспілковим комітетом після попереднього погодження із вищим за підпорядкуванням профспілковим органом.

3.4. Делегати на конференції, з’їзд обираються за нормами представництва та за порядком, встановленим відповідними профспілковими органами.

3.5. Відповідними профспілковими органами визначається дата, час і місце проведення зборів, конференцій, з’їзду, формується проект порядку денного, а також затверджуються:

норма представництва;

порядок формування виборного органу (безпосередньо на зборах чи конференції або шляхом прямого делегування);

графік проведення звітно-виборних зборів, конференцій у первинних, об’єднаних, територіальних профспілкових організаціях;

представники профоргану для надання допомоги структурним ланкам у підготовці та проведенні зборів, конференцій.

Також затверджується план підготовки звітів і виборів, у якому передбачається:

відпрацювання звітної доповіді або окремих її розділів;

проектів постанов, звернень, заяв;

підготовку приміщення;

забезпечення участі у заходах запрошених осіб;

розміщення оголошень про дату, місце проведення та порядок денний зборів, конференцій, з’їзду.

3.6. Відповідний профспілковий орган до проведення звітно-виборних зборів, конференцій, з’їзду затверджує звіт про свою діяльність, а також може розглядати:

проекти постанов, звернень, заяв;

пропозиції первинних, об’єднаних, територіальних, профспілкових організацій щодо кандидатур на посади керівників профорганів, кандидатур до нового складу профспілкових органів або витяги з протоколів про пряме делегування;

пропозиції щодо складу робочих органів зборів, конференцій, з’їзду;

інші організаційні питання.

 

4. ПРОВЕДЕННЯ ЗВІТНО-ВИБОРНИХ ЗБОРІВ, КОНФЕРЕНЦІЙ, З’ЇЗДУ

 

4.1. Перед початком зборів, конференцій, з’їзду проводиться реєстрація  учасників за списками членів Профспілки (для зборів) або делегатів (для конференцій, з’їзду).

4.2. Делегатам з’їзду, конференцій при реєстрації можуть видаватися посвідчення, мандати. Крім того, посвідчення може бути замінено на мандати після підтвердження повноважень делегатів.

4.3. Профспілкові збори вважаються правомочними, якщо в них бере участь більше половини членів профспілкової організації.

4.4. Конференції і з’їзд Профспілки вважаються правомочними за участі в них не менше двох третин обраних делегатів.

4.5. Для ведення звітно-виборних зборів, конференцій, з’їзду відкритим голосуванням обирається президія. Функції головуючого, як правило, виконує голова профспілкової організації, Профспілки. До президії можуть обиратися представники вищих за підпорядкуванням профспілкових органів, запрошені особи. Президія керує роботою і несе повну відповідальність за проведення зборів, конференцій, з’їзду, виконання вимог Статуту та цієї Інструкції.

4.7. Рішенням зборів, конференцій, з’їзду обираються відкритим голосуванням робочі органи:

мандатна комісія – для перевірки повноважень делегатів і делегованих членів виборних органів;

секретаріат – для ведення протоколу зборів, конференцій, з’їзду, організації запису на виступи, допомоги з інших організаційних питань;

редакційна комісія – для підготовки (доопрацювання) проектів постанов зборів, конференцій, з’їзду, передачі матеріалів для засобів масової інформації;

лічильна комісія (лічильники) – для організації процедури голосування і підрахунку голосів при прийнятті рішень.

4.8. Збори, конференції, з’їзд можуть утворювати інші робочі органи для сприяння кращому їх проведенню, розширенню демократії і гласності.

4.9. Вибори профспілкового органу або визнання повноважень делегованих до складу профспілкового органу проводяться після затвердження доповіді мандатної комісії, обговорення звітної доповіді комітету Профспілки і ревізійної комісії профспілкової організації, Профспілки та прийняття по них рішень.

 

5. ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ВИБОРІВ ПРОФСПІЛКОВИХ ОРГАНІВ І ОБРАННЯ ЇХ КЕРІВНИКІВ

 

5.1. Вибори профспілкових органів проводяться в умовах демократії і гласності. Кандидатури до складу профспілкових органів та на виборні посади можуть обговорюватися у профспілкових організаціях усіх рівнів.

5.2. Члени Профспілки мають право обирати і бути обраними до профспілкових органів, вносити свою кандидатуру для обрання делегатом, керівником профспілкової організації (враховуючи вимоги Статуту профспілки до голів, заступників голів виборних органів).

5.3. Виборні профспілкові органи формуються:

із числа членів профспілки безпосередньо на профспілкових зборах, конференціях, з’їзді;

за принципом прямого делегування, при якому профспілкова організація делегує відповідно до норми представництва своїх представників до відповідного профспілкового органу з правом їх відкликання та заміни.

5.4. Одну і ту саму кандидатуру не можна обирати до складу профспілкового комітету і до складу ревізійної комісії відповідного рівня.

5.5. Профспілкові органи, їх керівники обираються за рішенням зборів, конференцій, з’їзду відкритим або таємним голосуванням незалежно від того, як вони формуються, – безпосередньо на звітно-виборних зборах, конференціях, з’їзді чи прямим делегуванням.

5.6. Роботодавці (керівники військових частин, організацій, установ, підприємств та їх заступники) не можуть бути членами виборних органів Профспілки будь-якого рівня.

 

6. ФОРМУВАННЯ ПРОФСПІЛКОВИХ ОРГАНІВ БЕЗПОСЕРЕДНЬО
НА ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ, З’ЇЗДІ

 

6.1. При формуванні профспілкових органів безпосередньо на зборах, конференціях, з’їзді спочатку визначається кількісний склад виборного профспілкового органу.

6.2. Рішення про кількісний склад, висування (припинення висування), обговорення та затвердження списку кандидатур до складу профспілкового органу, що обирається, приймається відкритим голосуванням.

6.3. Пропозиції щодо кількісного та персонального складу виборних органів та керівників профспілкових організацій можуть вноситися:

безпосередньо на зборах, конференціях, з’їзді;

завчасно рішенням виборних органів.

6.4. До складу профспілкового органу можуть висуватися кандидатури членів Профспілки, за їх попередньої письмової згоди, які відсутні на зборах або не є делегатами конференції.

6.5. На звітно-виборних зборах, конференціях, з’їзді можуть скликатися наради представників делегацій для того, щоб попередньо визначити кандидатури до нового складу профоргану, ревкомісії.

6.6. Учасники зборів, делегати конференцій, з’їзду обговорюють усі висунуті кандидатури персонально. Кожен із них має право аргументованих відводу і критики кандидатур. Пропозиції щодо припинення обговорення тієї чи іншої кандидатури ставляться на голосування. Після обговорення кандидатур, щодо яких надійшли відводи, у кожному окремому випадку відкритим голосуванням вирішується питання про те, включати чи не включати такі кандидатури до списку для голосування.

6.7. Самовідводи кандидатур приймаються без обговорення і на голосування не ставляться.

6.8. Кандидатури, проти яких не було заперечень, включаються до списку без голосування.

 

7. ФОРМУВАННЯ СКЛАДУ ПРОФСПІЛКОВИХ ОРГАНІВ ШЛЯХОМ ПРЯМОГО ДЕЛЕГУВАННЯ

 

7.1. Рішення про формування профспілкового органу (у тому числі ревізійної комісії) шляхом прямого делегування приймається на засіданні відповідних профспілкових комітетів, де визначається кількісний склад профспілкового органу і норми представництва.

7.2. Витяги з протоколів про делегування своїх представників надсилаються до вищих за підпорядкуванням профспілкових органів у встановлений термін.

7.3. Після доповіді Мандатної комісії, яка зобов’язана перевірити наявність документів, що свідчать про повноваження делегованих (витяги з протоколів зборів, конференцій), збори, конференція, з’їзд приймають відкритим голосуванням рішення про підтвердження (непідтвердження) повноважень делегованих до складу профспілкових органів.

7.4. У період між зборами, конференціями, з’їздами рішення про підтвердження повноважень приймається на засіданнях профспілкових органів.

7.5. Члена профспілкового органу, обраного шляхом прямого делегування, може бути відкликано у тому ж порядку, в якому проводилось делегування.

 

8. ОБРАННЯ КЕРІВНИКІВ ПРОФСПІЛКОВИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

 

8.1. Голови первинної, цехової профспілкової організації та їх заступники обираються на загальних зборах, конференціях.

8.2. Голова та заступник (заступники) голови регіональних (територіальних, об’єднаних) організацій Профспілки обираються на конференціях територіальних і об’єднаних профспілкових організацій.

При обранні голови регіональної організації Профспілки обов’язково вказується термін повноважень та форма його роботи (постійна основа чи громадські засади).

8.3. Голови ревізійних комісій та їх заступники обираються на першому засіданні ревізійної комісії.

8.4. Голова Профспілки обирається на з’їзді, заступник (заступники) голови Профспілки обираються Центральним комітетом Профспілки, голова і заступники голови ревізійної комісії Профспілки обираються на першому засіданні ревізійної комісії.

8.5. Голови відповідних профспілкових організацій, Профспілки та їх заступники входять за посадою до складу виборних профспілкових органів і їх президій та одночасно є делегатами відповідних конференцій, з’їзду.

8.6. Результати виборів оголошуються у трудових колективах, інформація про вибори також розміщується у профспілкових засобах масової інформації, на інформаційних стендах профспілкової організації.

 

9. ПОРЯДОК ГОЛОСУВАННЯ

 

9.1. Перед початком голосування (після висунення кандидатур) збори, конференції, з’їзд приймають рішення, якою формою голосування (відкрите чи таємне) будуть проводитись вибори.

9.2. Для проведення голосування (підрахунку голосів) обирається лічильна комісія (лічильники).

У малочисельних організаціях функції лічильної комісії (лічильників), секретаріату може виконувати президія зборів, або за її дорученням, один із членів Профспілки.

9.3. Лічильна комісія на своєму організаційному засіданні обирає голову та секретаря, про що складається протокол № 1. За дорученням комісії її голова оголошує на зборах, конференції, з’їзді протокол № 1, який береться до відома, та роз’яснює порядок голосування.

9.4. У голосуванні беруть участь тільки члени даної профспілкової організації, делегати конференції, з’їзду.

9.5. Обраними вважаються кандидати, які отримали більшу кількість голосів, ніж інші кандидати, і більше половини голосів членів Профспілки, делегатів конференції, з’їзду, які брали участь у голосуванні, за наявності кворуму на момент голосування.

9.6. Якщо за підсумками голосування до складу виборного органу обрано більше чи менше членів, ніж це було встановлено, збори, конференція, з’їзд відкритим голосуванням можуть прийняти рішення про затвердження складу профоргану у новій кількості за результатами голосування.

У випадку, коли більшість учасників зборів, делегатів конференції, з’їзду проголосує за раніше встановлений кількісний склад профоргану, то знову проводиться обговорення кандидатур і повторне голосування.

9.7. У випадку, якщо за результатами голосування за кандидатурами на посади керівників профспілкових органів жодна з кандидатур не набрала необхідної кількості голосів, у списках залишаються дві кандидатури, які набрали більшість голосів, і проводиться повторне голосування.

Якщо знову ніхто не отримає необхідної кількості голосів, проводиться повторне висування кандидатур і повторне голосування.

9.8. Списки обраних до складу профспілкового органу, ревізійної комісії, списки делегатів та делегованих заносяться до протоколу зборів, конференції, з’їзду.

 

10. ВІДКРИТЕ ГОЛОСУВАННЯ

 

10.1. При відкритому голосуванні за кожною включеною до списку кандидатурою підраховуються усі голоси, подані “за”, “проти”, і тих, хто утримався (голосування підняттям рук, мандатів або посвідчедчень).

10.2. За результатами голосування складається протокол № 2 лічильної комісії, в якому вказується кількість голосів, поданих “за” і “проти” за кожну кандидатуру. Протокол підписується всіма членами лічильної комісії.

10.3. Результати відкритого голосування доповідаються зборам, конференції, з’їзду головою лічильної комісії (лічильником) або головуючим, підсумки голосування затверджуються зборами, конференцією, з’їздом. Якщо протокол лічильної комісії № 2 не буде затверджено, він вважається недійсним. У такому випадку проводяться повторні вибори.

 

11. ТАЄМНЕ ГОЛОСУВАННЯ

 

11.1. Таємне голосування проводиться в такому порядку:

11.1.1. Перед початком голосування лічильна комісія готує бюлетені (списки) для таємного голосування, в якому кандидатури розміщуються, за рішенням зборів, конференції, з’їзду, в алфавітному порядку або порядку висування кандидатур. За рішенням зборів, конференції в бюлетені можуть вказуватись посади включених до них кандидатур.

Урна для голосування попередньо опечатується і встановлюється у тому місці, де буде проводитися голосування.

11.1.2. Лічильна комісія видає кожному учаснику зборів, делегату (за пред’явленням мандату або посвідчення) по одному примірнику бюлетеня з кандидатурами для голосування. При цьому в списках учасників зборів, делегатів робиться відмітка про видачу бюлетеня.

Залежно від того, кого саме обирають таємним голосуванням, учасникам видаються бюлетені окремо за виборами: голови профспілкової організації, голови ревізійної комісії, їх заступників, комітету Профспілки, ревізійної комісії, делегатів, осіб, делегованих до вищих за підпорядкуванням виборних органів.

11.1.3. Учасники зборів, делегати конференцій, з’їзду мають право закреслювати кандидатури незалежно від того, в якій кількості попередньо визначено обрати склад профспілкового органу.

11.1.4. Після голосування лічильна комісія відкриває урну з бюлетенями і проводить підрахунок голосів. Підрахунок голосів може проводитись у присутності учасників зборів, конференції, якщо буде прийнято таке рішення.

11.1.5. Недійсними вважаються бюлетені невстановленої форми, а при виборах керівників профорганів – бюлетені, в яких залишено (визначено) дві або більше кандидатур.

11.1.6. За результатами голосування складається протокол № 2, в якому вказується кількість голосів, поданих “за” і “проти” щодо кожної кандидатури.

11.1.7. Протокол підписується всіма членами лічильної комісії.

11.1.8. Лічильна комісія доповідає про результати голосування. Підсумки голосування затверджуються зборами, конференцією, з’їздом. Якщо протокол № 2 лічильної комісії не буде затверджено, він вважається недійсним. У такому випадку проводяться повторні вибори.

11.1.9. Матеріали таємного голосування пакетуються, опечатуються, пакет підписується головою лічильної комісії, після чого він передається керівникові відповідного профспілкового органу для зберігання на правах документа суворої звітності до наступних виборів, після чого знищується за актом.

 

12. ДОСТРОКОВІ ВИБОРИ

 

12.1. Дострокові вибори голови профспілкової організації, голови ревізійної комісії, голови Профспілки, їх заступників, членів профспілкового органу в цілому можуть бути проведені за вимогою не менше ніж третини членів Профспілки (для цього необхідно зібрати підписи відповідної кількості членів Профспілки), об’єднаних у відповідній організації.

12.2. Дострокові звіти і вибори можуть проводитись і за мотивованою вимогою вищого за підпорядкуванням профспілкового органу.

12.3. У разі невиконання керівником профспілкової організації, її виборним органом вимог Статуту вищий за підпорядкуванням профспілковий орган повинен поінформувати відповідну організацію про наявність таких порушень і вимагати їх усунення.

У разі, коли порушення не усунуто у встановлені строки, вищий за підпорядкуванням профспілковий орган має право поставити питання перед відповідною організацією про дострокове припинення повноважень її керівника та виборного профспілкового органу.

12.4. Після прийняття вимог членів Профспілки, вищого за підпорядкуванням профспілкового органу про проведення дострокових виборів профорган зобов’язаний у місячний термін прийняти рішення і організувати дострокові звітно-виборні збори, конференцію. Рішення зборів (конференції) є остаточним.

Якщо таке рішення не прийнято в установлений термін, проведення дострокових виборів організовує вищий за підпорядкуванням профспілковий орган.

12.5. Член профоргану, який втратив зв’язок з цим органом внаслідок зміни місця роботи чи проживання, або не бере участі в роботі, виводиться з його складу рішенням цього органу на підставі особистої заяви або за поданням організації, яка делегувала представника.

12.6. Дострокові збори, конференція, з’їзд обов’язково заслуховують звіт про роботу комітету Профспілки і ревізійної комісії за минулий період їх діяльності, у тому числі з питань, що спонукали до проведення дострокових виборів профспілкового органу чи його голови.

12.7. Якщо керівник виборного профспілкового органу або його заступник звільняється за власним бажанням, то рішення про звільнення та порядок наступних виборів приймається відповідним комітетом Профспілки.

 

13. ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ЗВІТІВ І ВИБОРІВ. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ІНСТРУКЦІЇ

 

13.1. За підсумками звітів та виборів складається протокол, який підписується головуючим(ми) зборів, конференцій, з’їзду. Невід’ємною частиною протокола є:

рішення профспілкового органу щодо організації звітних і звітно-виборних зборів, конференцій, з’їзду;

витяги з протоколів щодо обрання делегатів конференцій, з’їзду;

матеріали реєстрації учасників зборів, конференцій, з’їзду;

звітні доповіді профспілкового органу та ревізійної комісії;

доповідь та протоколи мандатної комісії;

протоколи лічильної комісії;

постанови зборів, конференцій, з’їзду;

тези виступів учасників зборів, конференцій, з’їзду, звернення, заяви.

Всі зазначені документи комплектуються у вищевизначеному порядку, прошиваються, скріплюються печаткою і зберігаються у встановленому порядку.

13.3. Бюлетені закритого (таємного) голосування пакетуються, засвідчуються печаткою і підписами членів лічильної комісії та зберігаються у відповідному профспілковому органі до наступних виборів.

13.4. Про результати звітно-виборної кампанії не пізніше визначеного терміну доповідається профспілковому органу вищого рівня за формою згідно Додатку 1.

13.5. У випадку порушення цієї Інструкції вищий за підпорядкуванням профспілковий орган повинен:

розглянути факти та прийняти обгрунтоване рішення щодо необхідності скасування результати виборів та організації нових виборів;

вжити заходи щодо недопущення в подальшому порушень Інструкції.

 

14. ПЕРШОЧЕРГОВІ ЗАВДАННЯ НОВООБРАНОГО ГОЛОВИ ПРОФСПІЛКОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

 

14.1. Надіслати вищому за рівнем профспілковому органу у термін 5 днів для первинних профспілкових організацій, 10 днів для територіальних профспілкових організацій такі документи:

статистичний звіт про підсумки звітів і виборів (Додаток 1);

протоколи і постанову звітно-виборних зборів;

анкети на делегатів конференції (з’їзду) та дані на делегованих членів виборного органу.

14.2. У десятиденний термін після звітно-виборних зборів (конференції) розробити заходи з виконання критичних зауважень і пропозицій, висловлених учасниками зборів (конференцій) і затвердити їх на засіданні виборного органу.

14.3. У разі зміни голови виборного органу новообраному голові прийняти по акту (Додаток 3) документи профспілкової організації (установчі документи, печатки, штампи, протоколи зборів, конференцій, засідань комітету, колективні договори, вхідну і вихідну кореспонденцію та журнали її обліку, облікові документи на членів профспілки, документи фінансово-господарської діяльності профкому, оргтехніку, обладнання, тощо).

Виконати передачу товарно-матеріальних цінностей профкому по акту із зазначенням вартості кожної одиниці.

 

ДОДАТКИ:

1. Статистичний звіт про підсумки звітів і виборів в організаціях профспілки працівників Збройних Сил України.

2. Зразок протоколу звітно-виборних зборів.

3. Зразок акту прийому-передачі справ.

 

01
02
03
04

©2025 Профспілка працівників Збройних Сил України

bottom of page